احضار مسئولان به مجلس برای بررسی موجودی خزانه

احضار مسئولان به مجلس برای بررسی موجودی خزانه

موج پرس:: حساسیت عامه مردم همیشه در اعلام گزارشات آماری بسیار بالاست و این جلب توجه زمانی دوبرابر می شود که آمارو ارقام ارایه شده از سوی مسئولان متناقض و یا مغایرهم باشند.مدتهاست که آمار نرخ تورم، بیکاری، رشد اقتصادی و.. از مراجع مختلف ملی و فراملی چون مرکزپژوهشهای مجلس شورای اسلامی بانک مرکزی ، مرکر آمار، بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و…به گوش می رسد که هر کدام ازاین سازمان ویا نهادها داخلی و خارجی رقمی متفاوت البته نزدیک به هم را به مردم اعلام می‌کنند.

چنین نابسامانی در ارایه آمار دقیق وشفافی متاسفانه ناشی ازعدم  مرجع درست وقابل اتکا درکشور است اما گویا به تازگی مرکز ملی آمار متعهد شده  تا در آینده به عنوان تنها ترین مرجع قانونی موثق و مشخص و در نهایت قابل اعتماد نرخ شاخص های اقتصادی را مستند و به بصورتی شفاف به مردم اعلام کند.

این تناقص اعلام آماری که سالهاست از جای جای کشور با نرخ ها و آمار وارقام متفاوت شنیده می شود اکنون بصورت شفاهی و کتبی برای مسئولان نیزعادی شده است تاجایی که اخیرا در اعلام موجودی صندق توسعه ملی هریک از مسئولان دولت قدیم و جدید رقمی را اعلام کردند.

سیف: رقم موجود صندوق توسعه ملی  ۵۵ میلیارد دلار

رئیس کل بانک مرکزی در تازه ترین اظهار نظر خود درباره موجودی رقم موجودی صندوق توسعه ملی که برای تبدیل درآمدهای نفتی به سرمایه‌گذاری و اهداف توسعه کشور تشکیل شده است این مبلغ را در سال ۸۹ تا پایان مردادماه در مجموع ۵۵ میلیارد دلار عنوان کرده که این رقم به نقل از وی  از محل عواید نفت و گاز و… به صندوق واریز شد ه است که از این مقدار نزدیک ۲۰ میلیارد دلار برای گشایش اعتبارات اسنادی و تسهیلات ارزی برداشت شده است.

ولی الله سیف معتقد است با توجه به برداشت‌های مکرر بودجه ای از حساب ذخیره بیم آن می‌رود که تجربه تلخ ناکامی حساب ذخیره ارزی درباره صندوق تکرار شود.

وزیر سابق اقتصاد: رقم صتدوق با کسری وام ها ۳۲ میلیارد دلار

این درحالی است که سید شمس الدین حسینی سخنگوی اقتصادی دولت دهم در آخرین برنامه تلویزیونی خود در پاسخ به اینکه میزان ذخایر صندوق توسعه ملی در پایان دولت دهم به گفته آقای احمدی نژاد ۵۰ میلیارد دلار، به گفته آقای نهاوندیان ۴۰ میلیارد دلار و به گفته آقای جهانگیری ۳۲ میلیارد دلار بوده، کدام رقم درست است، گفت: از زمان تأسیس صندوق توسعه ملی تا پایان دولت دهم جمع واریزی به این صندوق ۵۵ میلیارد دلار بوده که بعد از کسر وام های داده شده و وام های مسدود شده، موجودی آن ۳۲ میلیارد دلار می شود.

حسینی در ادامه اذعان داشت: حساب ذخیره ارزی را هم با سازوکاری که در قانون برنامه پنجم آمده هنوز وجود دارد، رقم عنوان شده منفی ۱۹ و نیم میلیارد دلار اصلا درست نیست، وام هایی از این حساب پرداخت شده که با سود آن در سررسید به این حساب بازخواهد گشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نرخ رشد اقتصادی برای سال ۹۰ را خود شما ۵.۱ درصد، آقای احمدی نژاد ۵.۲ درصد، صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی ایران ۳ درصد و مرکز آمار ایران ۳.۲ درصد اعلام کرد، کدام درست است؟ گفت: زمان اعلام این آمار متفاوت است، زمانی که من و آقای احمدی نژاد اعلام کردیم بر اساس پیش بینی اولیه پایان سال بود، پس از آن مرکز آمار به عنوان مرجع رسمی پیش بینی نهایی را ۳.۲ درصد اعلام کرد که اکنون اگر بخواهیم نرخ رشد اقتصادی سال ۹۰ را بیان کنیم، رقم ۳.۲ درصد مرکز آمار ایران ملاک است.

حسینی در خصوص اینکه مطرح شده خزانه کشور خالی است، اظهار داشت: دوازدهم مردادماه امسال حکم رئیس جمهور جدید تنفیض شد، در آن زمان من وزیر اقتصاد بودم و خزانه داری زیر نظر من بودوقتی من از خزانه صحبت می کنم منظورم حساب های دریافتهای عمومی کشور نزد بانک مرکزی است، در تاریخ سیزدهم مرداد سال جاری ۱۶۲۳ میلیارد تومان موجودی خزانه مثبت بوده و نسبت به عدد مشابه سال قبلش ۷۶ درصد بالاتر بوده است که این غیر از مبالغی است که خزانه در حسابهای خاص برای فروش شرکت ها که به خاطر پرداخت بدهی بنیاد شهید و پیمانکارها بود نگهداری می کرد که در آن هم همین میزان یعنی ۱۶۰۰ میلیارد تومان پول بود که حدود یکهزار میلیارد تومان از آن محل فقط به بنیاد شهید پرداخت شد.

حسینی با بیان اینکه دریافتی های خزانه کشور در ۶ ماه نخست سال جاری ۲۶ درصد رشد داشته، اذعان داشت: در این مدت وضعیت مالی ما نسبت به سال قبل بهتر است، در شهریور ۹۱ ما ۳ هزار میلیارد تومان تنخواه استفاده کرده بودیم، از بانک مرکزی پول قرض کرده بودیم، هیچ موجودی هم در خزانه نداشتیم، هیچ کس هم متوجه نشد، ولی امسال یکهزار میلیارد تومان موجودی خزانه مثبت است.

سخنگوی اقتصادی دولت دهم: رقم صتدوق ۵۰ میلیارد دلار

سخنگوی اقتصادی دولت دهم نیز با بیان اینکه بحث ذخایر بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی همان بحث دارایی هاست، گفته است: کشور ما الان بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد. علاوه بر آن ما ۲۰ میلیارد دلار به خاطر مسائل تحریم ها بابت نفت فروخته شده طلبکاریم که در زمان دولت دهم بیش از ۱۰ میلیارد دلار آن سررسید شده بود.

اما دراوایل سال جاری که مصادف با واپسین روزهای کاری دولت دهم بود، محمدرضا فرزین مدیرعامل صندوق توسعه ملی موجودی این صندوق را نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار عنوان کرد.

این خبر گرچه برای اقتصاد ایران خبری مسرت بخش تلقی می‌شد و نشاندهنده ارتقاء جایگاه کشورمان در بین ۶۵ صندوق ثروت ملی دنیا به رتبه ۲۲ بود، اما دیری نپایید که توسط مقامات رسمی تکذیب شد. این تکذیبیه البته از سوی مقامات دولت جدید بود که اکنون سکان امور را در دست گرفته‌اند.

جمله مقابل حتما به ذهن بسیاری از مردم و به ویژه کارشناسان و فعالان اقتصادی آشنا است. چند روزی از حضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران نمی‌گذرد که در جمع دانشگاهیان گفت: دولت در شرایطی کار خود را آغاز کرده است که با یک خزانه خالی با انبوهی از بدهکاری مواجه بوده است.

این جمله البته نمی‌تواند مشخصا به عنوان خالی بودن صندوق توسعه ملی تلقی شود. اما قطعا یکی از معانی که از آن برداشت می‌شود همین مورد است. شاهد آن نیز تکمله‌هایی است که امروز معاون اول و رئیس دفتر رئیس جمهور در همایش روز ملی ادرات بر اظهارات وی زدند.

این تکمله‌ها گرچه هر دو یک هدف را دنبال می‌کرد و آن هم تأکید بر خالی بودن خزانه بود اما ارقام اعلام شده در قالب این دو اظهار نظر با یکدیگر تفاوت داشت.

گذشته از اینکه آیا تأکید بر خالی بودن خزانه و یا موجودی اندک صندوق توسعه ملی را که قطعا تأثیر نامطلوبی بر امنیت ملی از لحاظ اقتصادی خواهد داشت، می‌توان در دایره “تدبیر و امید” توصیف کرد یا خیر، باید دید مقامات ارشد دولتی با چه استنادی رقم موجودی صندوق توسعه ملی را کمتر از آنچه دولت دهم عنوان کرده، بیان می‌کنند.

چندی پیش نیزاسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور منابع صندوق توسعه ملی را ۵۰ میلیارد دلار اعلام کرد و اذعان داشت: در سال‌های گذشته بیش از ۲۰ میلیارد دلار از این صندوق هزینه شده و در حال حاضر سرمایه صندوق توسعه ملی حدود ۳۲ میلیارد دلار است

رئیس دفتر رئیس جمهور: رقم صتدوق توسعه ملی ۴۰ میلیارد دلار

این خبر در حالی منتشر شد که پس از آن از قول محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، موجودی ۴۰ میلیارد دلاری صندوق توسعه اعلام شد.

حال سوال اینجاست که آیا ارقام منتشر شده، بیانگر رقم موجودی فعلی صندوق است یا اینکه سرمایه آن را نشان می‌دهد ویا درنهایت تناقض گویی است.

اختلاف احتمالا از آنجا ناشی می‌شود که طی این مدت به اذعان معاون اول رئیس جمهور ۲۰ میلیارد دلار از منابع صندوق هزینه شده و با استناد به گفته‌های قبلی فرزین، این هزینه‌ها در قالب تسهیلات بوده است؛ که اگر اینگونه باشد بر اساس اصول حسابداری این رقم جزء دارایی‌های صندوق توسعه ملی محسوب خواهد شد و در طول مدت زمان بازپرداخت به علاوه سود تعیین شده، به حساب صندوق بازخواهد گشت.

اما ظاهرا برخی محاسبات و یا شاید انگیزه‌های خاص سبب شده تا تناقضی آشکار در روایت مقامات ارشد دولتی از موجودی صندوق توسعه ملی مشاهده شود.

نمایندگان ملت چه می گویند

نمایندم مردم اسدآباد درگفتگو با “موج” درخصوص تفاقص آماری مسئولان دولتی دربارهرموجودی صندوق توسعه ملی گفت: این که هرکدام ازمسئولان دولت گذشته و حال  آماری متفاوت را درخصوص موجودی حساب صندوق توسعه ملی میدهند باید مورد بررسی مجلس  شورای اسلامی قرارگیرد تا رقم واقعی برای مردم مشخص معین و اعلام شود.

بهروزنعمتی عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این که نباید به زودی درخصوص چگونگی تناقض اعلام رقم موجودی صندوق توسعه از سوی مسئولان قضاوت کرد اظهارداشت: مجلس شورای اسلامی اکنون بدنبال این است تا با فراخوان مسئولان دولتی در دولت گذشته وحال به مجلس برای اعلام شفاف و دقیق رقم موجودی حساب صندوق توسعه ملی و برخی شاخص های اقتصادی به صراحت توضیح دهند.

محمد حسین فرهنگیان عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیزدرگفتگو با ” تدبیر” درخصوص تناقض گویی های مسئولان دولتی دراعلام موجودی حساب صندوق توسعه ملی گفت: رقم ۵۰هزارمیلیارد دلاری برای صندوق قبل از ارایه وام این صندوق به متقاضیان وفعالان اقتصادی بخش خصوصی صحت دارد و این که الان رقم موجودی صندوق توسعه  ۳۴ هزارمیلیارد دلار است صحیح می باشد.

وی با بیان این که نباید گفت که بیش از ۱۶ هزارمیلیارد کسری صندوق به کجا رفته است تصریح کرد: اسناد موجود پرداخت رقم ۱۶ هزارمیلیاردو شاید بیشتر که به صورت وام ارایه شده موجود بوده و این رقم آنگونه که تعریف شده است برای توسعه و آبادانی کشورحمایت از بخش کشاورزی صنعت اشتغالزایی و.. بکار گرفته شده است و مطمعنا این رقم پرداختی با رقمی بیشتر به صندوق توسعه برخواهد گشت.

فرهنگیان درباره میزان موجودی واقعی خزانه ملی نیزگفت: ۱۰۰میلیارد دلارموجود در خرانه به عنوان حساب ذخیره ارزی صحیح است چرا که ما خیلی ازبدهی های کشورهای خارجی که رقمی نسبتا بالاست را تا کنون دریافت نکرده ایم.

وی اظهار امید واری کرد که موجودی حساب ذخیره ملی بیش از ۱۰۰هزار میلیارد دلار باشد.

برچسب : ,

درباره نویسنده

117مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 موج پرس. محفوظ است.