مسابقه‌ای ۷۰ میلیونی بر سر شعار “مرگ بر آمریکا”

مسابقه‌ای 70 میلیونی بر سر شعار

موج پرس:: همزمان با کفن پوش شدن بیلبورد های پاتخت توسط بنرهای صداقت آمریکایی ، جشنواره جایزه بزرگ “مرگ بر آمریکا” برای نخستین بار در تهران برگزار می شود. با وجود این که پوسترهای صداقت آمریکایی بعد از حاشیه هایی که در بر داشت از شهرتهران جمع آوری شد، جریان طراح این پوستر ها هنوز مشغول به فعالیت است.
شعار “مرگ بر آمریکا” این روزها به نماد مخالفان سیاست های خارجی دولت یازدهم تبدیل شده است.همچنین “حزب الله سایبر” به عنوان یکی از اسپانسر های جایزه بزرگ “مرگ بر آمریکا” یازدهمین اجتماع بزرگ خود در محل سابق سفارت آمریکا در ایران را با محوریت مرگ بر آمریکا برگزار می کند که حسن عباسی سخنران این گردهمایی است.
کدام دبیر، کدام نهاد
hizbullahجایزه بزرگ “مرگ بر آمریکا” در سه بخش اصلی عکس، پوستر و کاریکاتور و بخش های جانبی مستند و کلیپ، سرود، مقاله، وبلاگ امسال برای نخستین بار برگزار می شود. مجموع جوایز این جشنواره در حدود ۷۰ میلیون تومان است که تنها بخشی از هزینه های این جشنواره را در بر می گیرد که توسط خبرگزاری تسنیم، حزب الله سایبر، تلویزیون نصر، سازمان فرهنگی هنری بشارت و سازمان فضای مجازی سراج تامین می شود. داوران جشنواره محمود عبدالحسینی، محمدحسین نیرومند و مازیار بیژنی هستند. مازیار بیژنی کاریکاتوریست روزنامه کیهان است، محمدحسین نیرومند، طراح، مشاور هنری صفارهرندی، مدیرمسئول کیهان کاریکاتور و داور جشنواره عماربوده و محمود عبدالحسینی از اعضای انجمن عکاسان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. او عکاس مجله پاسدار اسلام ارگان سازمان تبلیغات و انتشارات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز بوده است. در تماس با محمود عبدالحسینی در مورد نهادی که از او برای داوری در این جشنواره دعوت کرده است پرس و جو کردیم و او از نام بردن نهاد برگزار کننده جشنواره خودداری کرد.
در ادامه تماس ها برای پیدا کردن نهاد های برگزار کننده جشنواره و دبیر اجرایی آن، خانه طراحان انقلاب اسلامی ایران دبیر اجرایی جشنواره را “میثم مظفری” معرفی کرد، در حالی که سایت مشرق در گزارش منتشر شده خود در ۴ آبان دبیر اجرایی جشنواره را “میثم حسنی” اعلام کرده بود. در ادامه تلاش برای یافتن دبیر اجرایی و نهاد های برگزار کننده، “حزب الله سایبر” میثم محمد حسنی را دبیر اجرایی این جشنواره معرفی کرد.
دبیرخانه دائمی جشنواره در حزب الله سایبر مستقر است و محمد حسنی در پاسخ به سوال ما در مورد نهاد های برگزار کننده این جشنواره، “حزب الله سایبر” را محور برگزاری جایزه بزرگ مرگ بر آمریکا خواند.میثم محمد حسنی برادر احسان محمد حسنی رئیس موسسه اوج است. موسسه رسانه ای هنری اوج فعالیت خود را از سال ۱۳۹۰ آغاز کرده است و این روزها به تریبون مخالفین سیاست های خارجی دولت تبدیل شده است. موسسه اوج که از تهیه کنندگان جشنواره ارزشی فیلم عمار است از موسسات وابسته به قرارگاه خاتم الاوصیاء، قرارگاه فرهنگی سپاه پاسداران است. این موسسه هم اکنون در حال تهیه کنندگی دوفیلم به کارگردانی نادر طالب زاده و فرج الله سلحشور است. موسسه اوج به همراه خانه طراحان انقلاب اسلامی طراح پوسترهای صداقت آمریکایی بود، پیش از این هم موسسه اوج مسئولیت طراحی پوستر “امان نامه” را بر عهده داشت.
نخ تسبیح مخالفان دولت
برگزاری این جشنواره در آستانه روز سیزده آبان و دور جدید مذاکرات ژنو حامل پیامی برای سیاست مداران دولت یازدهم است. پیامی که برای مخالفان سیاست های خارجی دولت هزینه ای در حدود ۷۰ میلیون تومان را رقم زده است که تنها مجموع جوایزی است که به بخش های مختلف جشنواره “مرگ بر آمریکا” تعلق گرفته است. فاطمه آلیا نماینده مجلس وعضو جبهه پایداری، شعار مرگ بر آمریکا را “ذکر سیاسی” خواند و شعار مرگ بر آمریکا و سوزاندن پرچم این کشور را یک حرکت انقلابی تلقی کرد و ۱۳ آبان را روز نظرسنجی برای ارتباط با آمریکا دانست.
در حالی که امروز مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه در جلسه هفتگی با خبرنگاران، نصب بیلبورد های صداقت آمریکایی را “غیر قانونی” خواند و اظهار امید واری کرد تا مسیر اظهار نظر ها به سمت منافع ملی پیش برود و به “اعتماد” مردمی نسبت به گروه مذاکره کننده و هیات دیپلماسی ایجاد تردید نشود. شعار مرگ بر آمریکا بعد از سال ها از پیروزی انقلاب اسلامی این بار کارکرد جدیدی پیدا کرده است و برای مخالفان سیاست های خارجی دولت به عنوان نخ تسبیحی عمل می کند تا همه آن ها را دور هم جمع کند.

درباره نویسنده

117مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 موج پرس. محفوظ است.