کنفرانس خبری هیأت رییسه شورای ائتلاف اصلاح‌طلبان گیلان برگزار شد

کنفرانس خبری هیأت رییسه شورای ائتلاف اصلاح‌طلبان گیلان برگزار شد

موج پرس:: هشت سال پر نشیب و فراز اصلاح‌طلبان سپری شد و بذرهای شکیبایی و صبر شکوفه داد؛ هشت سالی که طی آن، اصلاح‌طلبان کشور از صدر و بدنه مدیریت اجرایی و تقنینی کشور به خاست‌گاه نخستین خود، متن جامعه، رجعت کردند و در طول نیمه دوم این هشت سال، اما از بسیاری از حقوق ابتدایی و مسلم خود نیز محروم ماندند؛ چه رییس دولت وقت و حامیان قدرتمند او اعتنا و اعتقادی به جامعه مدنی و فعالیت حزبی و تشکیلاتی نداشتند و با بهره‌گیری از سیاست‌های نادرست و امنیتی کردن فضای کشور، عرصه را تمام و کمال بر احزاب و گروه‌های غیر همسو با خود بستند.

اما سال‌های سخت جامعه مدنی گذشت و با حماسه سیاسی مردم در خرداد ۹۲، دولتی قدرت اجرایی کشور را به دست گرفت که دست‌کم به اصول و قواعد بازی دموکراتیک پایبند است و رییس‌جمهورش نیز خاستگاه حزبی و تشکیلاتی دارد. هرچند عملکرد یکساله دولت تدبیر و امید، پیش و بیش از هر چیز چاشنی اقتصادی و سیاست خارجی از خود به نمایش گذاشت، اما کمتر کسی‌ست که گشایش فضای سیاسی کشور را بر احزاب، تشکل‌ها، نهادهای مدنی و غیردولتی و مطبوعات و رسانه‌ها، ظرف این مدت کتمان کند.

از بارزترین نشانه‌ها و ثمرات فضای پسااحمدی‌نژادی در استان گیلان، از سرگیری فعالیت شورای ائتلاف احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب استان گیلان است که ظرف ماه‌های اخیر، با برگزاری نشست‌ها و جلسات متعدد، ضمن ترمیم ترکیب خود، هیأت رییسه دوره جدید خود را نیز انتخاب کرد. غروب شنبه، اما زمانی بود که این هیأت رییسه برای برگزاری نخستین نشست خود با اصحاب رسانه و مطبوعات استان برگزیدند؛ نشستی تازه، در فضایی تازه و با حال و هوا و سوالات و پاسخ‌هایی تازه؛ به تازه‌گی نوشیدن جرعه‌ای آب گوارا بعد از تحمل طعم گس هشت سال مانده‌گی.

اگرچه کنفرانس خبری بر اساس عادت ملی ما با اندکی تأخیر آغاز شد، اما حضور پررنگ ارباب جراید و خبرنگاران رسانه‌ها و خبرگزاری‌های استان در نشست و مشارکت آنها در طرح سوال‌ها و ابهام‌های مدنظر خود و مخاطبان‌شان، فضای نشست را بانشاط می‌کرد. در صدر جلسه، هیأت رییسه جدید با ترکیب دکتر احمد رمضان‌پور نرگسی(رییس)، دکتر سهیلا مدارایی(نایب رییس دوم)، غلامحسین بخشی(خزانه‌دار) و سکینه گلبندی(دبیر)، رو در روی خبرنگاران نشستند و جلسه با قرائت قرآن توسط دکتر احمد رمضان‌پور آغاز شد.

IMG_0953سپس دکتر رمضان‌پور در قامت رییس این ائتلاف به شرح مختصری پیرامون وضعیت کنونی ائتلاف احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب استان گیلان پرداخت. در ادامه، دکتر مدارایی، احزاب و تشکل‌های عضو ائتلاف و نمایندگان این احزاب در شورای ائتلاف را به حضار معرفی کرد. سپس خبرنگاران حاضر در جلسه، به ترتیب حضور، سوالات خود را با هیأت رییسه ائتلاف در میان گذاشتند و شنونده پاسخ‌های آنها شدند. هم‌زمان با اذان مغرب به افق رشت، کنفرانس خبری خاتمه یافت و از میهمانان بر سفره‌ی افطار ائتلاف اصلاح‌طلبان گیلان پذیرایی شد.

مشروح پرسش و پاسخ خبرنگاران با اعضای هیأت رییسه ائتلاف احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب استان گیلان را در ادامه می‌خوانید:

رمضانپور: مطالبه‌محوریم اما به‌ دنبال سهم‌خواهی از دولت نیستیم

به گزارش خبرنگار موج‌پرس، احمد رمضانپورنرگسی در جمع اصحاب رسانه‌ و خبرنگاران استان، با اشاره به ایجاد فضای جدید در دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی جریان‌های سیاسی چپ و راست وجود داشتند و منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح دادند.

IMG_0961وی نمونه بارز همراهی جریان‌های سیاسی درون نظام را در دوران دفاع مقدس عنوان کرد و افزود: جریان‌های سیاسی در جنگ تحمیلی در کنار همدیگر بودند و مصالح نظام را مد نظر داشتند.

رمضانپورنرگسی با تاکید بر خدشه‌دار نشدن وحدت ملی، بیان کرد: جریان‌های سیاسی با همدیگر رقابت دارند اما برای حذف رقیب نباید منافع ملی زیر پا گذاشته شود.

نماینده ادوار گیلان در مجلس شورای اسلامی خط قرمزهای نظام را مشخص خواند و تصریح کرد: انقلاب را متعلق به خود می‌دانیم.

وی به برنامه احزاب و گروه‌ها برای انتخابات مجلس دهم اشاره کرد و گفت: احزاب یکی از مؤلفه‌های دمکراسی هستند و با فعال شدن احزاب، دولت فعالی خواهیم داشت و کشور از یک‌دستی خارج می‌شود.

رمضانپورنرگسی با بیان اینکه آزادی احزاب سبب جلوگیری از گسترش فساد در جامعه می‌شود، خاطرنشان کرد: اختلاس‌های ۳و ۱۲هزار میلیارد تومانی به دلیل نبود احزاب اتفاق افتاده است.

IMG_0957نماینده ادوار گیلان در مجلس شورای اسلامی مشارکت بالای مردم در انتخابات را سبب بالا رفتن مشروعیت و اقتدار نظام دانست و یادآور شد: مجلس پویا در سیاست‌های داخلی و خارجی کشور می‌تواند بسیار گره‌گشا باشد.

وی وجود افراد صدیق، متدین و کارآمد از هر دو جناح را سبب ایجاد مجلسی قدرتمند عنوان کرد و افزود: مشارکت حداکثری مردم در انتخابات موجب تشکیل مجلس مقتدر و به‌دنبال آن دولت با اقتدار می‌شود و بر این اساس برنامه‌های مختلفی برای انتخابات مجلس در نظر داریم.

رمضانپورنرگسی با بیان اینکه با تمام وجود در خدمت دولت هستیم، اظهار کرد: از ابتدا اعلام کردیم به‌دنبال سهم‌خواهی از دولت نیستیم اما مطالبه‌محور هستیم.

عضو فراکسیون اکثریت مجلس ششم، فعالیت احزاب در کشور را کم‌رنگ خواند و بیان کرد: مردم به فردی که کاریزما است توجه دارند و این موضوع باید در حوزه اجرایی و سیاسی در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه سیاسی، استانداران و فرمانداران سیاست‌های کلان دولت را نمایندگی می‌کنند، تصریح کرد: افرادی باید برای تصدی‌ها انتخاب شوند که به تفکر دولت نزدیک باشند.

رییس شورای ائتلاف اصلاح‌طلبان گیلان به ارزیابی عملکرد استاندار و مدیران کل استان در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: اظهار نظر درباره عملکرد مدیران در یک سال گذشته بسیار سخت است و ارزیابی‌ها باید در پایان سال ۹۳انجام شود.

IMG_0964وی شرایط کشور در سال‌های گذشته را سخت دانست و خاطرنشان کرد: سال‌های گذشته چهار قطعنامه علیه کشور صادر شده است.

رمضانپورنرگسی به دو سند بالادستی چشم‌انداز ۲۰ساله و برنامه‌های پنج ساله توسعه کشور اشاره کرد و یادآور شد: سیاست‌های چشم‌انداز ۲۰ساله را مقام معظم رهبری به دولت و مجلس ابلاغ کرده است.

درباره نویسنده

117مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 موج پرس. محفوظ است.