صفایی فراهانی: گزارش ۱۰۰ روزه پاستوریزه شده بود

صفایی فراهانی: گزارش 100 روزه پاستوریزه شده بود

موج پرس:: قائم مقام وزارت اقتصاد در دولت خاتمی گفت: رییس جمهور واقعیت‌هایی را که هیچگاه یک مقام رسمی در سطح وی عنوان نمی کند در گزارش ۱۰۰ روزه به گوش مردم رساند .
محسن صفایی فراهانی ، در گفت و گو با ایران خبر ، درباره گزارش یک صد روزه رییس جمهور گفت : اهمیت این گزارش از این حیث بود که مردم واقعیتهای روشن اقتصادی را که ، تا قبل از این تنها در حد مجلات و روزنامه های کشور انعکاس پیدا می کرد. از زبان بالاترین مقام اجرایی کشور شنیدند.
وی در ادامه گفت : به دلیل مطرح شدن این واقعیتها ، در این سطح و در صدا و سیما  ، دیگر همه مردم از فاجعه اقتصادی ای که در کشور وجود دارد ، آگاه شده اند .
نماینده مجلس ششم ، با بیان اینکه به نظر من رییس جمهور تا حدودی سعی کرد از سیاه نمایی بپرهیزد ، گفت : اتفاقا گزارش یکصد روزه مقداری  پاستوریزه شده بود و به آثار این نوع مشکلات در ناهنجاری های اجتماعی ، مشکلات اخلاقی و مسائل دیگری که به دلیل مسائل اقتصادی، اکنون جامعه مبتلا به آن شده است ، اشاره ای نداشت.

باید برای مشکلات راه حل مناسب نیز ارائه شود
صفایی فراهانی در عین حال گفت : علاوه بر طرح مشکلات باید راه حل مناسبی هم برای برون رفت از این وضعیت ارائه می شد ، باید رییس جمهور می گفت که از مردم چه توقعی دارد ، اکنون مردم می دانند که باید کمربند ها را سفت ببندند .

بودجه ۹۳ معیار خوبی برای قضاوت  درباره سیاستهای اقتصادی دولت است 
قائم مقام وزیر اقتصاد در کابینه دوم خاتمی، درباره قضاوت خود از عملکرد ۱۰۰ روزه دولت گفت : الان نمی توان به صراحت درباره این موضوع اعلام نظر کرد ، چرا که در شرایط فعلی مثل این است که بعد از یک زلزله طولانی ۷ ریشتری ، انتظار داشته باشیم خرابی ها در عرض یکی دوماه کاملا بازسازی شود ، با توجه به اینکه در هر حال بودجه ۹۲، از سوی دولت قبلی تنظیم شده است ، باید تدابیر دولت جدید برای اقتصاد را در بودجه ۹۳ جستجو کرد .

بعد از زلزله بزرگ ، پس لرزه ها هم می تواند به اندازه خود زلزله ویرانی به بار بیاورند 
وی در ادامه گفت : کشور با کمبود بودجه شدید روبه روست ؛ وابستگی به درآمد نفت وجود دارد ، تورم بالا  و نمودار رشد شاخصهای اقتصادی منفی است ، دولت باید مراقب باشد ، که بعد از زلزله بزرگ دولت قبلی ، پس لرزهای آن نیز گاه می توانند به اندازه خود زلزله ، ویرانی به بار بیاوردند .

توافق ژنو آغاز تعامل با جهان بود
صفایی فراهانی درباره انتظارات اقتصادی ای که از توافق ژنو وجود دارد ، گفت : بدون تعامل با جهان ، نه تنها در شرایط بحرانی کنونی که حتی در سال ۸۳ هم نمی توانستیم کاری از پیش ببریم ، پیشرفت اقتصادی بدون ارتباط با دنیا میسر نیست و توافق ژنو ، آغاز راهی بود که ایران را در مسیر تعامل با جهان قرار می دهد . امروز مردم در فشار اقتصادی بی سابقه ای هستند ، بی کاری ، مشکلات معیشتی خانواده ها ، همه و همه  نشان دهنده بحران جدی در وضعیت اقتصادی کشور می باشد و امیدواریم بعد از توافق ژنو ، در ابتدا بتوانیم در بودجه ۹۳ ، از فشار خارجی و تهاجمی ای که روی ایران وجود دارد چه به لحاظ اقتصادی و چه سیاسی خارج شویم .

مردم باید برای سفر طولانی آمادگی داشته باشند
وی با تاکید بر اینکه ، عمق مشکلات موجود بسیار بیشتر از آن است که بتوان در عرض یکی دو سال ، آنها را حل کرد ، گفت :  مردم باید برای طی کردن یک مسیر طولانی آمادگی و صبر داشته باشند .

انتظار نداشته باشیم رییس جمهور همه مسائل را باز کند 
عضو جبهه مشارکت ، در پاسخ به این سوال که رییس جمهور به چه مسائلی در گزارش ۱۰۰ روزه نپرداخت، گفت : باید یادمان باشد که دکتر روحانی رئیس جمهور رسمی کشور است و خیلی نباید توقع داشت تمامی مسائل را باز کند و مثل یک منتقد یا اپوزیسیون ، صریح و بی پرده سخن بگوید، مقدار اشاره هایی که به مسائل سیاسی در گزارش شد ، گویا بود .

بهبود اوضاع داخلی هم به اندازه مسائل بین الملل مهم است
وی با تصریح اینکه ، بسیاری از مسائل را دکتر روحانی نمی توانست بگوید ، گفت : امیدوارم در روش ، دکتر روحانی آنچه را که نتوانستند بیان کنند ، برایش راهکار داشته باشند ، رییس جمهور باید اوضاع سیاسی داخلی را هم در راستای مسائل بین المللی سر و سامان بدهد ، چرا که بهبود شرایط اجتماعی و سیاسی ، اعتماد مردم را به دولت بالا می برد و بهره وری و حس مسئولیت آنها را برای عبور از تنگناهای اقتصادی ، افزایش خواهد داد .

درباره نویسنده

117مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 موج پرس. محفوظ است.