اتمام حجت رهبری با تضعیف کنندگان دیپلماسی دولت

اتمام حجت رهبری با تضعیف کنندگان دیپلماسی دولت

موج پرس:: «حضرت آقا با این تدبیر حکیمانه که متاسفانه از سوی هیئت دیپلماتیک کشورمان به خوبی درک نشد و با اقدامات نابه‌جایی نظیر گفت‌وگوی تلفنی دکتر روحانی با اوباما و ملاقات طولانی‌مدت وزیر خارجه با جان کری- که دکتر ظریف صادقانه از آن خبر داد- و برخی اظهارات نسنجیده و دور از شأن و جایگاه مقتدرانه ایران اسلامی همراه بود، نقاب از چهره زشت و پلید آمریکای خونریز و جنایتکار برکشیدند و بر حقانیت ایران اسلامی که آمریکا را شیطان بزرگ و شعار مرگ بر آمریکا را پرچم برافراشته مقاومت می‌داند مهر تایید زدند و … انتظار آن بوده و هست که دولت محترم در نگاه خوشبینانه خود نسبت به آمریکا تجدیدنظر کند و اصحاب فتنه و شماری از مدعیان اصلاحات که از القائات و ترفند اخیر برای فرو غلتاندن ایران اسلامی در چنبره فریب و غارتگر آمریکا نیز مانند فتنه آمریکایی- اسرائیلی ۸۸ طرفی نبسته‌اند به‌خود آیند و مخصوصا از رئیس جمهور محترم انتظار می‌رود، اطراف خود را از جماعت یاد شده پالایش کند».

این جملات، آخرین پاراگراف سرمقاله روز یکشنبه کیهان بود که به قلم حسین شریعتمداری و ساعاتی پیش از سخنرانی مهم مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان و دانش‌آموزان کشور، نوشته شد. سخنانی راهگشا و امیدبخش که همچون همیشه، راه را بر اجرای سیاست‌های اصولی نظام هموار و مسئولان را از کید و گزند بدخواهان و کژفهمان مصون خواهد داشت.

تغییر رویکردها

داستان رابطه ایران و آمریکا اما داستان دیروز و امروز نیست؛ این بحث در طول بیش از سه دهه عمر شکوهمند انقلاب اسلامی، همواره از نقاط محوری سیاست خارجی جمهوری اسلامی به شمار آمده است. چه بسیاری از ملت‌ها، که اعتبار و بزرگی ایرانیان را ناشی از ایستادگی و عدم کرنش در برابر خواسته‌های نامشروع و زیاده‌خواهانه ایالات متحده قلمداد کرده‌اند و این امر را غایت آرزوی خود برای کشورشان دانسته‌اند. اما عرصه سیاست، عرصه ایستایی و توقف نیست؛ چنان‌چه در طول تاریخ انقلاب اسلامی‌مان نیز بارها شاهد تغییر شرایط و به تبع آن تغییر سیاست‌های کلانی بودیم که پیش از آن از ارکان اصلی و اصولی مواضع کشورمان به شمار می‌آمد؛ بارزترین نمونه‌های این تغییر رویکردها، پذیرش قطعنامه آتش بس با عراق بر خلاف شعار اصولی “جنگ جنگ تا پیروزی” و یا آشتی با عربستان سعودی، پس از حج خونین سال ۶۶ بود که با درایت رهبری انقلاب و با تدبیر ایشان، کشور از آن پیچ‌های تاریخی به سلامت گذر کرد.

چند گام جلوتر از رهبری

اما داستان رابطه ایران و آمریکا، اگرچه به دلایل متعدد تاریخی و سیاسی، از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است، اما در نهایت، قطعه‌ای از پازل سیاست خارجی کشور در بستر سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی قلمداد می‌شود که هرگونه تغییر و تحول در این رابطه و دگرگونی رویکردها، حسب قانون اساسی و به اذعان مقامات دولتی، منوط به تدبیر، تصمیم و عزم مقام معظم رهبری خواهد بود.

در این وادی اما هستند کسانی که به رغم ادعاهای مکررشان در انقیاد و اطاعت از رهبری معظم انقلاب، همواره کوشیده‌اند تا چند گام جلوتر از معظم له و سیاست‌های ابلاغی ایشان حرکت کنند و توجیه این رفتار خود را نیز با ارجاع به فرمایشات رهبری در بسترهای زمانی مختلف و بیان معذوریت‌های سیاسی و اخلاقی رهبری معظم در ورود مجدد به مقولاتی از این دست و بیان آشکار نظرات و دیدگاه‌هایشان وانمود کنند.

مدعیان پیروزی در نقش اپوزیسیون

این گروه، که به رغم ادعاهای روزهای نخست پس از انتخابات ۲۴ خرداد، که خود را پیروز انتخابات و دکتر روحانی را از مجموعه یاران و همفکران جریان متبوع خود می‌دانست و به شدت بر این نظرگاه خویش تأکید می‌کرد، اکنون خود را در اردوگاه شکست‌خوردگان و در نقش اپوزیسیون دولت تدبیر و امید تعریف می‌کند، با وجود اذعان رییس جمهور محترم به داشتن اختیار تام، پیش از سفر به نیویورک، کوشید تا رویکردهای تازه دیپلماتیک کشور را ناشی از خوش‌خیالی، فریب‌خوردگی، ذوق‌زدگی و سازشکاری مقامات دولت جدید وانمود کرده و آنها را گرفتار در دامی بداند که به صورت مشترک از سوی فتنه‌گران داخلی، کارگزاران، سازمان سیا و موساد گسترده شده است.

وزیر بر ویلچیر

روند تخریب‌ها، تهمت‌پراکنی‌ها و کارشکنی‌های این جریان تا آن‌جا شدت گرفت که وزیر امور خارجه کشورمان، در آستانه دور اول مذاکرات ایران و ۳+۳ در ژنو، پس از خواندن تیتر اول روزنامه سردمدار این جریان، که به افشای ناقص مذاکرات محرمانه وزیر و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پرداخته بود، ناگهان دچار حمله عصبی و گرفتگی عصب سیاتیک شده و راهی بیمارستان شد تا جریان مذاکرات مهم هسته‌ای ژنو را بر روی صندلی چرخ‌دار پیگیری کند!

رهبری: به دولت اعتماد داریم

رفتار غیرمنطقی و خصمانه این جریان علیه دولت تدبیر و امید بدانجا رسید که مقام معظم رهبری، در جریان سخنرانی خود در هفتمین مراسم مشترک دانش آموختگی، تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران، در سیزدهم مهرماه سال جاری، تلویحاً در پاسخ به اقدامات تخریبی این جریان فرمودند: «ما از تحرک دیپلماسی دولت از جمله سفر نیویورک حمایت می کنیم زیرا به دولت خدمتگزار اعتماد داریم و به آن خوشبین هستیم. ما به مسئولین خودمان اعتماد داریم و از آنها می خواهیم با دقت و با ملاحظه همه جوانب، گام ها را محکم بردارند و منافع ملی را به فراموشی نسپارند».

تخطئه تحرکات دیپلماتیک

اما گوش این جریان همچون همیشه، بدهکار اصل ماجرا و محور اصلی فرمایشات معظم له نبود؛ لذا تمام تلاش و هم و غم خود را مصروف آن ساختند تا بخشی از فرمایشات رهبری معظم را که فرمودند «برخی از آنچه که در سفر نیویورک پیش آمد بجا نبود، چون ما دولت امریکا را غیرقابل اعتماد، خودبرتربین، غیرمنطقی و عهد شکن می دانیم»، برجسته کرده و با آگراندیسمان موضوع مکالمه تلفنی دکتر روحانی با رییس جمهور آمریکا و ملاقات دکتر ظریف با وزیر امور خارجه ایالات متحده، سیلی از اتهامات را به سوی دولت روانه کرده و تیم سیاست خارجی کشور را به انحراف از منویات رهبری و خوشخیالی، سازشکاری و عدول از مواضع اصولی نظام در برابر آمریکا متهم کنند. چنین بود که کیهان از میان جملات متعدد مقام معظم رهبری، جمله «برخی کارها در نیویورک نابجا بود» را به عنوان تیتر یک روزنامه فردایش انتخاب کرد؛ امری که نشان از برنامه‌ریزی تازه و عزمی جزم در این اردوگاه برای تخطئه تحرکات دیپلماتیک دولت تدبیر و امید داشت.

خاطرات مسأله‌ساز

این مباحث مصادف شد با بازنشر خاطره‌ای از حضرت امام(ره) در پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی، مبنی بر مخالفت امام با پخش شعار مرگ بر آمریکا از رسانه‌های دولتی نظیر صدا و سیما. همین امر کافی بود تا بهانه‌جویانی که یکی از اصلی‌ترین دلایل پیروزی دکتر روحانی در انتخابات را حمایت آیت‌الله هاشمی از ایشان می‌دانستند، با پیوند رویکرد تنش‌زدایی دولت با نقل این خاطره، هجمه‌ای جدید را آغاز کنند:

چنین بود که شریعتمداری در سرمقاله کیهان‌اش در فردای سخنرانی مقام معظم رهبری در هفتمین مراسم مشترک دانش‌آموختگی، تحلیف و اعطای سردوشی در دانشگاه شهید ستاری، نوشت:«همزمانی تحریف نظر امام راحل(ره) با گفت‌وگوی تلفنی آقای روحانی و رئیس‌جمهور آمریکا به وضوح نشان می‌دهد که آقای هاشمی و دوستان ایشان نیز در نسنجیده بودن مکالمه یاد شده تردیدی ندارند و از آنجا که می‌دانند این اقدام نابجا و خسارت‌آفرین با هیچ منطق علمی، سیاسی و اسلامی همخوانی ندارد، برای توجیه آن به گناه نابخشودنی تحریف‌ نظرات حضرت امام(ره) روی آورده‌اند».

آخوند مزدور

حسین شریعتمداری با رویکردی هتاکانه در این یادداشت به نقل جمله‌ای از امام راحل پرداخته و نوشت: «باید به آن آخوند مزدور که فریاد مرگ بر آمریکا و اسرائیل و شوروی را خلاف اسلام می‌داند گفت تأسی به رسول خدا و متابعت از امر خداوند تعالی خلاف مراسم حج است؟ آیا تو و امثال تو آخوند آمریکایی فعل رسول‌الله – صلی‌الله علیه و آله و سلم – و امر خداوند را تخطئه می‌کنید، و تأسی به آن بزرگوار و اطاعت فرمان حق‌تعالی را برخلاف می‌دانید؟».

صداقت آمریکایی

تهمت‌ها و تخریب‌های این جریان علیه دولت تدبیر و امید و حامیان‌اش همچنان ادامه یافت و رسانه‌های مختلف وابسته به این طیف با سراب خواندن انتظارات دولت از مذاکره با غرب و خوشبین دانستن این افراد، خط سازشکار خواندن مدیران دستگاه دیپلماسی کشور را پی گرفت تا این که دیگر بازوی تبلیغاتی این جریان نیز وارد بازی شد. داستان نصب بیلبوردهای “صداقت آمریکایی” در بزرگراه‌های پایتخت، چوب دیگری بود که لای چرخ دیپلماسی تدبیر و امید قرار گرفت؛ تا جایی که عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان و عضو هیأت مذاکره کننده هسته‌ای ایران، در سخنانی، با اشاره به اجماع ملی در حمایت از رزمندگان کشور در دوران دفاع مقدس یادآور شد:«در زمان جنگ همه برای دلگرمی دادن به رزمندگان تلاش می‌کردند و هیچکس در خیابان‌ها پوستری نصب نمی‌کرد که آنها را جور دیگری خطاب کند و نشان دهد».

خط سازش

با جمع‌آوری بیلبوردهای مذکور از سطح شهر تهران بود که مشخص شد، این بیلبوردها بنا به سفارش نهادی خاص و بدون اطلاع شهرداری و دیگر ارگان‌های ذی‌ربط در سطح شهر نصب شده بودند؛ بیلبوردهایی که با تمرکز بر عدم صداقت مقامات آمریکایی، تلاش‌ها و تحرکات دیپلماتیک کشور در جهت تنش‌زدایی را زیر سوال برده و این‌گونه وانمود می‌کرد که اجماعی در مقامات عالی نظام در خصوص رویکردهای تازه دولت ایران در قبال غرب وجود ندارد و اقدامات دیپلماتیک دولت، نشان از فریب‌خوردگی، ساده‌لوحی، سازشکاری و عدول از اصول و سیاست‌های کلان نظام دارد.

نعل وارونه صدا و سیما

در این میان اما نمی‌توان از نقش بی‌بدیل صدا و سیما در ترویج دیدگاه‌های این جریان غافل شد. جریانی که با تخطئه رویکردهای جدید نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران، می‌کوشد تا با کوبیدن نعل وارونه و لاپوشانی اقدامات غیراصولی و ماجراجویانه دولت منتسب به خود در هشت سال گذشته، که کشور را تا آستانه جنگ و ورشکستگی اقتصادی کشانده بود، موجبات تطهیر نظریه‌پردازان و حامیان دولت مذکور را فراهم کند. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، که متأسفانه مدتهاست شأن فراجناحی خود را فراموش کرده و به ابزار رسانه‌ای اردوگاهی خاص تبدیل شده، با تمرکز بر رویکردهای تخریبی و تخطئه‌آمیز خود، که از جمله آن‌ها می‌توان به پخش مستندهای بحث برانگیز در بخش خبری بیست و سی و توهین به ساحت یاران دیرین امام(ره) و جهت‌گیری‌های خاص سیاسی در نوع پرداخت اخبار و رویکردهای خبری این رسانه نسبت به اخبار حوزه دیپلماسی دولت تدبیر و امید اشاره کرد، عملاً بخشی از بار رسانه‌ای حلقه کیهان را به دوش می‌کشد.

اتمام حجت رهبری

در چنین فضای متشتت و آلوده‌ای بود که رهبری معظم انقلاب، همچون همیشه، با ورود به موقع و تأثیرگذار خود، آب سردی بر پیکر هتاکان و بهانه‌جویان داخلی و خارجی ریختند. سخنان دیروز مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان و دانش‌آموزان، اگرچه همچون دفعات پیشین، حاوی نکات درخور توجه متعدد و مهمی در تبیین سیاست‌های کلی نظام بود، اما از یک جنبه خاص، اهمیت بسیار بیشتری را برای مردم و مخاطبان داخلی و خارجی به همراه داشت؛ دفاع تمام و کمال رهبری معظم از دستگاه دیپلماسی کشور و رویکرد نوین دولت تدبیر و امید در مذاکره و تنش‌زدایی با غرب. امری که بدون تردید، از یک سو موجب دلگرمی دولتمردان و افزایش روحیه و توان چانه‌زنی تیم جدید حاکم بر دستگاه دیپلماسی کشور در مذاکرات خواهد شد و از سوی دیگر، افزایش دلگرمی و امیدواری اکثریت جامعه را به همراه خواهد داشت؛ چه آن‌که عالی‌ترین مقام سیاسی کشور، همسو با خواست اکثریت مردم، از عملکرد و برنامه‌های دولت منتخب‌شان حمایت کرده و با این تعبیر پدرانه که «مجموعه مذاکره‌کنندگان، فرزندان انقلاب هستند و هیچکس نباید آنها را مورد توهین قرار دهد و سازشکار بداند»، خط بطلانی بر همه کارشکنی‌ها، تضعیف‌ها، هتاکی‌ها و سیاه‌نمایی‌هایی کشیدند که در این مدت کوتاه، از سوی جریان‌های مختلف داخلی و خارجی و دوستان و دشمنان و منافقان، بر پیکره دولت نوپای تدبیر و امید تحمیل شده بود و از انبوه انرژی مثبت و پیش‌راننده حاصل از حماسه سیاسی ۲۴ خرداد فرومی‌کاست.

نیت‌خوانان مشغول کارند

با این حال، اما هنوز هستند افراد و جریان‌هایی که به زعم خود می‌کوشند تا با نیت‌خوانی‌های نابجا و غیرحقیقی، چند گام جلوتر از مقام معظم رهبری حرکت کرده و رفتارهای نابخردانه خود را به پای رهبری و منویات ایشان نسبت دهند؛ امری که در پردازش و پوشش خبری سخنان بسیار مهم روز گذشته رهبری معظم نیز به خوبی هویدا بود؛ به نحوی که کیهان تیتر نخست امروز خود را به این جمله رهبری که «هر دولتی به آمریکا اعتماد کند ضربه خواهد خورد» اختصاص داد و بخش‌های مختلف خبری صدا و سیما، با صرف نظر از دفاع تمام قد رهبری از مجموعه دولت و مسئولان دستگاه دیپلماسی و احذار عموم از تخریب و سازشکار خواندن آنان، صرفاً بر آن بخش از بیانات معظم له تمرکز شد که به تفسیر و تبیین رویکردهای خصمانه غرب و دولت آمریکا علیه کشورمان اختصاص داشت.

ضرورت تمکین

قدر مسلم، انتظاری بی‌جا نخواهد بود تا از کلیه جریان‌ها، افراد، سازمان‌ها و نهادهایی که خود را پیرو محض ولایت می‌نامند بخواهیم تا با تأسی و تمکین از رویکردها و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تحرکات دیپلماتیک دولت تدبیر و امید، ضمن پرهیز از تخریب و کارشکنی در مسیر سخت و دشوار مذاکرات پیش رو، به حمایت از اقدامات و تمهیدات یکپارچه نظام در قبال بهانه‌جویی‌های غرب پرداخته و به فضل الهی، با رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، زمینه تحقق حماسه اقتصادی در کشور را فراهم کنند. بدیهی است که در چونان شرایطی، آحاد مردم ایران برنده میدان بوده و هیچ کس خود را شکست‌خورده و مغلوب ماجرا نخواهد یافت.

و اما کیهان…

در پایان توجه شما را به گوشه‌هایی از سرمقاله امروز کیهان که به قلم فردی موسوم به محمد ایمانی نگاشته شده جلب می‌کنیم. نگارنده ضمن عبور بی سر و صدا از کنار نهیب معطم له بر کسانی که دیپلمات‌ها و مذاکره‌کنندگان ایرانی را سازشکار می‌خوانند، به تعریف و تمجید از بیانات رهبری در خصوص واقعه ۱۳ آبان ۵۸ و ابعاد و مختصات شیطان‌های بزرگ و کوچک همت گمارده، تا شاید کیهان و خوانندگان‌اش فراموش کنند که چه کسانی در این هفته‌ها دولت را به سازشکاری متهم ساخته بود:

«تحقیر مستکبران و نشان دادن حقارت قدرتمندانی که ادعای بزرگی می‌کنند، تنها از عهده بندگان صالح خدا برمی‌آید. مقتدای حکیم انقلاب دیروز در سی و چهارمین سالگرد تسخیر لانه جاسوسی، همین کار را هنرمندانه با آمریکا و اسرائیل کرد. دیروز آمریکا و اسرائیل از رهبر معظم انقلاب خوردند. هم در لفظ ومعنا تحقیر شدند و هم چیدمان نقشه آنها برای مذاکره آمیخته با فشار و تهدید- و القای ضعف و استیصال ایران وچند دستگی در داخل- به هم خورد. عزت و حکمت و مصلحت چنان در این بیانات ۵۰ دقیقه‌ای مهندسی شده بود که حتی رسانه‌های بیگانه و برخی ادامه‌های داخلی آنها را نیز منفعل کرد. رهبر انقلاب ضمن تکریم انقلاب دوم و اعلان جهانی شدن بی‌اعتمادی و انزجار نسبت به شیطان بزرگ، محل نزاع درباره موضوع آمریکا را به محل شایسته خود هدایت کردند و خط‌کشی و فاصله‌گذاری اصلی را – با وجود ماه‌ها عملیات روانی و رسانه‌ای دشمن برای به هم ریختن صف‌ها- پررنگ‌تر از همیشه ترسیم نمودند؛‌ آنجا که با ظرافت تمام حساب «تبلیغات‌چی‌های مواجب‌بگیر یا ساده که افکار عمومی را گمراه می‌کنند» را با «مذاکره‌کنندگان به‌عنوان فرزندان انقلاب» جدا کردند و مبانی تسلیم طلبی آن جریان سیاسی- رسانه‌ای را فرو ریختند، همچنان که مجدداً از اعتماد به لبخند فریبکارانه دشمن برحذر داشتند…

…در حقیقت می‌توان گفت بیانات دیروز رهبر معظم انقلاب به مثابه یک مربی ورزیده، نمایش عملی و میدانی تاکتیک «نرمش قهرمانانه» بود که چگونه می‌توان با پخته‌ترین و محکم‌ترین بیان، حریف را گوشه رینگ کشاند و در برابر گارد فریبکاری و اختلاف‌افکنی وی، از یک‌سو جبهه خودی و ملی را منسجم‌تر از همیشه کرد و از سوی دیگر همزمان به موازات نمایاندن مشت دغل و فریب دشمن، تبلیغاتچی‌های دوست‌نمای او را نیز انگشت‌نما کرد. رصدکنندگان رسانه‌ها دیروز مشاهده کردند- و امروز به احتمال قریب به یقین در رسانه‌های نوشتاری جریان نفاق قابل رصد است- که سخنان رهبر انقلاب چگونه موجب انفعال شبکه رسانه‌ای فتنه و نفاق شد. آنها چون نمی‌خواستند معلوم شود مصداق هشدار رهبر انقلاب درباره تبلیغاتچی‌های دشمن هستند، مجبور به برجسته‌سازی برخی بخش‌های تقطیع شده این سخنان شدند تا شاید بتوانند روح کلی این سخنان را تحریف کنند، حال آن که مضمون اصلی بیانات معظم‌له، اعوجاج و انحراف منطق مغالطه‌آمیز و فریبکارانه همین پایگاه‌ها و تریبون‌های رسانه‌ای دشمن طی چند ماه گذشته را برملا می‌کند…

…این سخنان همچنان که موجب انسجام و هماهنگی بیشتر در جبهه خودی می‌شود، برخی پالس‌های غلط فرستاده شده از سر اشتباه یا تعمد را که باعث عدم موازنه در چالش و جبهه جدید می‌شد، از ذهن «محاسبه‌گران» اطلاعاتی و دیپلماتیک ارشد غرب می‌زداید. به عبارت دیگر براساس کلام فصل‌الخطاب ولی امر مسلمین، حوزه دیپلماسی بخشی از جبهه بزرگ میان ایران و آمریکاست که باید به طور قاطع حمایت شود و در عین حال جبهه و میدان رزم است نه حوزه ماه عسل و نرد محبت با قداره‌بندهایی که لبخند دوستی بر چهره دارند (آن گونه که رسانه‌های زنجیره‌ای طی چند ماه اخیر تداعی کردند).

با این تلقی، همچنان که لبخند شیطان هرگز مانع او از لحظه‌ای خودبرتربینی، عهدشکنی و زورگویی نمی‌شود، در مقابل نیز تداوم مذاکرات ۱۰ ساله برای سلب بهانه از دشمن و اتخاذ نرمش قهرمانانه نه تنها در تعارض با شعار مرگ بر آمریکا و اعلام بیزاری ملت ایران از شیطان بزرگ نیست بلکه پشتوانه اصلی دیپلماسی است. بدین ترتیب تلقی‌های اشتباه از «تاکتیک» نظام را باید دور ریخت و آنها را به «استراتژی» کلی ستم‌ناپذیری و استکبارستیزی انقلاب اسلامی عرضه کرد. رهبر انقلاب دیروز از موضع استراتژیست نظام، بار دیگر حقیقت آیه شریفه «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» را بازگو کردند و همچنان که میدان مانور دولتمردان را نشان می‌دادند راه گندم‌نمایی و جوفروشی تبلیغاتچی‌های متقلب دشمن را بستند. الحمدلله رب‌العالمین».

درباره نویسنده

117مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 موج پرس. محفوظ است.