داغ شدن بحث شعار «مرگ بر آمریکا» در آستانه ۱۳ آبان

داغ شدن بحث شعار «مرگ بر آمریکا» در آستانه ۱۳ آبان

موج پرس:: بازتاب بیانیه سپاه پاسداران درباره ادامه شعار «مرگ بر آمریکا» و همچنین رونمایی از دو سرود ضدآمریکایی در ایران، برنامه نخست‌وزیر ترکیه برای سفر به تهران، نرخ تورم در ایران در دوره زمانی یک ساله اخیر و سفر هیأتی از ایران به پاکستان برای بررسی واقعه تروریستی اخیر، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

داغ شدن بحث شعار «مرگ بر آمریکا» در آستانه روز 13 آبان

به گزارش «تابناک»، با نزدیک شدن به سالروز تسخیر سفارت آمریکا در تهران در روز ۱۳ آبان، موضوع ادامه شعار «مرگ بر آمریکا» در ایران به یکی از مباحث مورد توجه مطبوعات جهانی تبدیل شده است.

در این باره، سایت شبکه خبری «اسکای نیوز» با انتشار مطلبی از تصمیم سپاه پاسداران برای حفظ شعار مرگ بر آمریکا سخن گفته است. این سایت می‌نویسد، با وجود شکل‌گیری نشانه‌های نزدیکی در روابط ایران و آمریکا، سپاه پاسداران اعلام کرده که این شعار‌ را حفظ خواهد کرد.

در این مطلب با اشاره به یک بیانیه منتشره در وب‌سایت سپاه‌ به نقل از این نهاد آمده: «مرگ بر آمریکا نماد عزم و مقاومت ملت ما علیه سلطه آمریکای ستمگر و غیرقابل اعتماد است. اسکای نیوز در ادامه اشاره می‌کند که تصاویر پخش شده از راهپیمایی‌های ایران، همواره با شعار «مرگ بر آمریکا» و همچنین «مرگ بر اسرائیل» همراه است.

داغ شدن بحث شعار «مرگ بر آمریکا» در آستانه روز 13 آبان

روزنامه «دیلی میل» نیز از جمله دیگر مطبوعاتی است که این موضوع را مورد توجه قرار داده و به طور خاص، به رونمایی از دو سرود جدید با مضمون «مرگ بر آمریکا» در ایران پرداخته است. این روزنامه بانیان سرودهای مذکور را «تندرو» خوانده و می‌نویسد، این افراد می‌خواهند با کار خود‌ در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای، خشم عمومی از آمریکا را بالا نگه دارند. دیلی میل اشاره می‌کند که شعار مرگ بر آمریکا، یکی از مهم‌ترین شعارهای انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ بود؛ اما امسال به دلیل رویکردهای جدید پیگیری شده از سوی دولت ایران، این شعار بیش از گذشته در مرکز توجه بین‌المللی قرار گرفته است.

داغ شدن بحث شعار «مرگ بر آمریکا» در آستانه روز 13 آبان

اما در میان دیگر مطالب، خبرگزاری «ترند» به برنامه نخست‌وزیر ترکیه برای سفر به ایران پرداخته است. این خبرگزاری به نقل از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که به تازگی به ترکیه سفر کرده بود، می‌نویسد: رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در ماه ژانویه ۲۰۱۴ به ایران سفر خواهد کرد.

در این مطلب به نقل از ظریف آمده: «در جریان دیدارها، توافقی درباره سفر نخست وزیر ترکیه به ایران در ژانویه سال آینده حاصل شد که با نگاهی به تحول در روابط دوجانبه همراه خواهد بود». ترند اشاره می‌کند که ظریف در جریان حضور خود در ترکیه، با اردوغان نیز دیدار کرده بود.

داغ شدن بحث شعار «مرگ بر آمریکا» در آستانه روز 13 آبان

در مطلبی اقتصادی، روزنامه «شانگهای دیلی» با انتشار آماری از نرخ تورم در ایران، میانگین این نرخ را در یک سال اخیر ۳۶.‌۲ درصد معرفی کرده است. این روزنامه با اشاره به آمارهای منتشره از سوی مرکز آمار ایران می‌نویسد، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به ۲۲ اکتبر، ۳۶.‌۲ درصد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۱.‌۴ درصد افزایش داشته است.

این روزنامه همچنین اشاره می‌کند که علی طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت روحانی گفته، دولت می‌خواهد تا پایان سال جاری، نرخ تورم را ۶ تا ۷ درصد کاهش دهد. به گفته وی، ‌سیاست‌های مناسب مالی و پولی به مهار نرخ تورم کمک خواهد کرد.

داغ شدن بحث شعار «مرگ بر آمریکا» در آستانه روز 13 آبان

در پایان در ادامه تحولات مربوط به حادثه تروریستی اخیر در سراوان، روزنامه «پاکستان تودی» از سفر هیأتی از سوی ایران به پاکستان برای بررسی مسائل مربوط به تروریسم در مناطق مرزی خبر داده است.

این روزنامه به نقل از حسن قشقاوی، معاون پارلمانی وزارت خارجه ایران می‌نویسد، یک هیأت ایرانی، متشکل از مقامات وزارت کشور و وزارت خارجه، برای بحث درباره حمله تروریستی اخیر به نیروهای مرزبان ایرانی در مرز پاکستان‌ به اسلام آباد سفر می‌کنند. این روزنامه اشاره می‌کند که گروه تروریستی ‌«جیش العدل»، پس از به کشتن چهارده نیروی مرزبان ایرانی و زخمی کردن شش تن دیگر، به ‌مرزهای پاکستان گریخته‌اند.

درباره نویسنده

117مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 موج پرس. محفوظ است.