مجلسیان شمشیر از رو می‌بندند؛ سه وزیر در صف استیضاح

مجلسیان شمشیر از رو می‌بندند؛ سه وزیر در صف استیضاح

موج پرس:: مجلس هنوز مجوز ورود یک وزیر را به کابینه صادر نکرده که عده ای از نمایندگان می‏خواهند حکم خروج سه وزیر دیگر را از دولت صادر کنند؛ وزرای صنعت و معدن و تجارت، کشور و نیرو. این برای اولین بار است که مجلس هم جلسه رای اعتماد به یک وزیر کابینه را در دستور کار خود دارد و هم طرح استیضاح سه وزیر دیگر را.

اولین ماه فعالیت دولت یازدهم تمام نشده بود که موسی الرضا ثروتی طرح استیضاح حمید چیث‏چیان را روی میز کار مجلس گذاشت. طرحی که به امضای اکثر نمایندگان استان‏های گلستان و سمنان و خراسان رضوی و شمالی رسید. طرح ثروتی اما چندان جدی گرفته نشد. عبدالرضا مصری، سخنگوی هیات رئیسه گفت این فقط یک «اخطار» است و مجلس قصد «همکاری» با دولت را دارد. با این حال جمع‏آوری امضا برای استیضاح چیت چیان متوقف که نشد هیچ، حالا دو نفر دیگر از جمع وزرای روحانی در صف استیضاح قرار گرفته‏اند. پس قضیه خیلی هم شوخی نیست. گله نمایندگان بیش از آن است که به «اخطاری» ساده رضایت دهند، مخصوصا آن سی نماینده‏ای که پای طرح استیضاح وزیر کشور را امضا کرده‏اند، همان وزیری که می‏گفتند هم جنس مجلس است. فرهاد بشیری نماینده پاکدشت گفته که تازه این اول راه است و تعداد امضا کنندگان بیشتر هم می‏شود.

گله‏ها از وزیر کشور بر سر انتخاب استانداران است. نمایندگان گله‏مند می‏گویند چرا دولت تا اینجای کار برای انتخاب استانداران با مجلسی ها هماهنگ نکرده است. حسن روحانی قبلا گفته بود که برای انتخاب استانداران با مجامع استانی نمایندگان و ائمه جمعه همفکری می‏کند. مجلس‏نشینان هم بلافاصله دست به کار شدند و تا توانستند چهره‏های مختلف اصولگرا را به عنوان پیشنهاد پشت سر هم لیست کردند و تحویل دولت دادند. اما نهایتا احکام دولت بیشتر به نام اصلاح‏طلبان امضا شد و آنجا که دولت به اصولگرایان اعتماد کرد، منتخبانش جایی در لیست پیشنهادی مجلسی‏ها نداشتند. همین هم صدای اعتراض نمایندگان را بلند کرده، تا همین هفته پیش برخی‏ها مثل کوچک زاده و بیرانوند و بزرگرواری ترجیح می‏دادند تا در تذکرهای شفاهی از دولت گله کنند و حالا با ۳۰ امضایی که پای طرح استیضاح وزیر کشور به چشم می‏خورد به نظر می‏رسد محمدرضا رحمانی فضلی باید کم کم به فکر متن دفاعیه خود در مجلس باشد، آن هم تنها سه ماه بعد از آنکه بدون هیچ نطق مخالفی توانسته بود وارد کابینه یازدهم شود.

محمدرضا نعمت زاده هم البته در وضعیتی مشابه قرار دارد.  سه ماه پیش و در جریان بررسی رای اعتمادش در مجلس برخی نمایندگان  او را «برند بین المللی صنعت ایران» نام نهادند و حالا متهم است که با سخنانش بازار خودرو را به هم ریخته است. محمد بیاتیان، دبیر دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته استیضاح نعمت زاده هم «جدی» است. استیضاحی که به گفته او «پس از برنامه صد روزه دولت به منظور غلبه بر مشکلات و معضلات ناشی از تحریم و سوء مدیریت‌ها و اظهارنظرهای غیرکارشناسی» خواهد بود. البته عباس پور، نماینده بوئین زهرا در کنار اظهارات وزیر صنعت درباره قیمت خودرو، اخراج ۳۸۰ نفر از صنایع کوچک را هم جز فهرست دلایل استیضاح نعمت زاده عنوان کرده است.

هنوز تعداد امضا کنندگان طرح استیضاح وزرای نیرو و صنایع مشخص نشده و تکلیف نهایی این طرح‏های استیضاح مشخص نیست. با این حال شاید بتوان از سخنان اخیر رمضان شجاعی کیاسری، سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت اینگونه برداشت کرد که دولت باید خودش را برای پاسخگویی‏های جدی‏تری آماده کند، خیلی جدی‏تر از پاسخ دولتی‏ها در جلسات رای اعتماد. چرا که شجاعی کیاسری گفته است:«پس از ۴ ماه از شروع کار دولت و پس از اینکه سیاست‌ها و مواضع وزرا کاملا مشخص شد براساس اختیارات مجلس و قانون اساسی مسئله سوال و استیضاح از وزراء و تحقیق  و تفحص از زیر مجموعه‌های دولتی آغاز خواهد شد».

باید دید اول کابینه تکمیل می شود یا استیضاح یکی از این سه وزیر در دستور کار قرار می گیرد.شنیده های خبرنگاران تدبیر از مجلس تایید می کند که نمایندگان دست کم در اینکه باید بر روی طرح استیضاح وزیر کشور مانور داد تا سهم انان از انتصاب مدیران دولتی لحاظ شود اتفاق نظر دارند.

درباره نویسنده

117مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 موج پرس. محفوظ است.