کمیته رفع حصر در هاله‌ای از ابهام

کمیته رفع حصر در هاله‌ای از ابهام

موج پرس::  «دولت در این امور دخالت نمی کند.» این جمله مصطفی پور محمدی در خصوص صحت تشکیل کمیته رفع حصر در دولت تدبیر و امید است که نسبت به اظهارات یک ماه گذشته اش در خصوص رفع حصر و آزادی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم چرخش ۱۸۰ درجه ای پیدا کرده است.

این اظهارات وزیر دادگستری در حالی مطرح می شود که وی پیش از این بگونه ای سخن گفته بود که رسانه ها  از احتمال اتمام حصر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در عید غدیر می دادند اما نه تنها چنین اتفاقی صورت نگرفت بلکه خبرها از درگیری ماموران امنیتی با فرزندان موسوی حکایت داشت. موضوعی که پورمحمدی امروز نیز به آن واکنش نشان داد و اعلام کرد که «این موضوع ماجراجویی و جوسازی رسانه‌ای بوده و متاسفانه این حرف‌ها حاشیه‌سازی است، دولت بنا نیست وارد این ماجراها شود».

روحانی که در کوران رقابت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اخیر بر نقش خود در زمان دبیری شورای عالی امنیت ملی در دولت اصلاحات در اتمام حصر آیت الله منتظری اشاره می کرد، رفع حصر از موسوی و کروبی را به یکی از اصلی ترین مطالبات هواداران خود تبدیل کرد. از این رو بود که ساعتی پس از پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری، هوادارانش مقابل ستاد اصلی وی جمع شده و شعار رفع حصر سر دادند و خبرنگاران نیز در دو نشست خبری که روحانی با آنان داشت، این موضوع را مطرح و رییس جمهور اعلام کرد که این مسئله نیازمند مقدمات و همراهی سایر نهادها است.

پرونده نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات دوره دهم بدون اینکه در مراجع قضایی مورد رسیدگی قرار بگیرد بواسطه تصمیم اعضای وقت شورای عالی امنیت ملی به دبیری سعید جلیلی، موسوی وکروبی در حصر قرار گرفتند. با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و انتخاب شمخانی به دبیری این هیات از سوی رییس جمهور، سهم دولتی ها در این شورای ۱۰ نفره، به شش نفر رسید و این احتمال را قوت بخشید که حصر به پایان خواهد رسید.

با وجود اینکه برخی از فعالان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا از جمله حسین مرعشی و علی مطهری یکی از عوامل آشتی ملی را «رفع حصر» عنوان کرده و خواستار آزادی یا رسیدگی به اتهامات موسوی و کروبی در دادگاه شده اند، رییس قوه قضاییه ظهر امروز در جلسه مسئولان عالی قضایی از رصد فعالیت افرادی که وی آنان را فتنه گر خواند خبر داد و به آنان توصیه کرد که «کمتر به این بازیگری ها بپردازند که هیچ نتیجه ای برایشان نخواهد داشت».

منظور آیت الله لاریجانی از این «بازیگری ها» حوادث روز عید غدیر است که به گفته وی این جریان می خواهد با پرداختن و شاخ و برگ دادن به این مسائل، حوادث را معکوس جلوه دهند. رییس دستگاه قضا همچنین به درخواست فعالان سیاسی و مدنی از اعضای شورای عالی امنیت ملی برای رسیدگی به این حادثه و دلجویی از فرزندان موسوی اشاره  کرد، موضوعی که واکنش وی را در پی داشت و خطاب به آنانی که خارج از کشور هستند گفت: «برخی از اصحاب فتنه خارج‌نشین گفته‌اند روسای قوا در این حوادث باید شرمسار باشند. ما در برخورد با فتنه هیچ تردید به خود راه ندادیم، الان هم راه نمی‌دهیم؛ زیرا برخورد با فتنه وظیفه قوه قضاییه بود. شرمساری بر آنهایی است که موجب هزینه برای نظام شدند و دشمنان به وسیله شما به این کشور و منافع آن طمع ورزیدند».

این مواضع عضو شورای عالی امنیت ملی و تغییر رویکرد دولت تدبیر نشان از آن دارد که رفع حصر همچنان نیازمند هماهنگی بیشتر میان نهادهای حکومتی است و دولت روحانی و شورای عالی امنیت ملی مسیر دشواری در پیش دارند.

درباره نویسنده

117مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 موج پرس. محفوظ است.