آیا «ایرانیان» دانشجو می‌پذیرد؟

آیا «ایرانیان» دانشجو می‌پذیرد؟

موج پرس:: احمدی نژاد گفته است:« با بهار می­آیم» اما خبرها می­گویند گویا آمدنش به زمستان افتاده است. محمود احمدی­نژاد، رئیس­جمهور سابق و موسس دانشگاه ایرانیان در آخرین اظهارنظرش خبر داده:« دانشگاه ایرانیان بهمن­ماه دانشجو می­پذیرد».

احمدی­نژاد اولین سیاستمداری نیست که پس از ترک پست رسمی­اش به فکر تاسیس دانشگاه افتاد. پیش از او از فاضل لاریجانی گرفته تا موسوی­لاری موسسه­های آموزشی غیرانتفاعی و غیردولتی تشکیل داده­اند اما دانشگاه احمدی­نژاد از همان ابتدا با حرف و حدیث­های بسیاری همراه شد.

ایرانی­ها اولین بار اسم دانشگاه ایرانیان را در آخرین گفتگوی تلویزیونی احمدی­نژاد شنیدند و شماره حسابی هم برایشان خوانده شد تا کمک­هایشان را به آن بفرستند.

طرح تاسیس دانشگاه ایرانیان به سال ۱۳۸۹ برمی­گردد. آن زمان «محمدشریف ملک­زاده»، دبیر شورایعالی ایرانیان خارج از کشور خبر از تاسیس این دانشگاه داد. این دانشگاه قرار بود «بزرگترین دانشگاه جامع بین­المللی ایرانیان مقیم خارج» باشد اما در آن زمان در پی طرح تحقیق و تفحصی که از شورایعالی ایرانیان خارج از کشور در مجلس مطرح شد به این دانشگاه مجوز داده نشد و بالاخره محمود احمدی­نژاد توانست در آخرین جلسه­ای  که شورایعالی انقلاب فرهنگی در زمان ریاست­جمهوری او برگزار کرد، مجوز این دانشگاه را بگیرد. اگرچه براساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی ایجاد دانشگاه جدید در تهران ممنوع بود.

پس از اعطای مجوز دانشگاه ایرانیان به احمدی­نژاد، «حمید بقایی»، معاون اجرایی او مامور شد مکانی برای ایجاد دانشگاه پیدا کند. او دفتر شورایعالی ایرانیان خارج از کشور واقع در خیابان جردن، خیابان اسفندیار را برای این کار انتخاب کرد و وقتی «میثم طاهری»، سرپرست این شورا با واگذاری ساختمان شورا مخالفت کرد، او را عزل کرد. این اقدام بقایی موج انتقادات را به سوی رئیس­جمهور پیشین روانه کرد.

دومین اقدام احمدی­نژاد درباره دانشگاه ایرانیان که باعث انتقاد از او شد، برداشت مبلغ ۱۶میلیارد تومان از حساب ریاست­جمهوری یک روز پیش از برگزاری مراسم تحلیف حسن روحانی و واریز آن به حساب دانشگاه ایرانیان بود. این حساب همان حسابی است که احمدی­نژاد شماره­اش را در تلویزیون به مردم داد و چند روز بعد هم پیامکی به شهروندان ارسال شد که حاوی همین شماره حساب بود.

این حساب در بانک ملت شعبه فلسطین شمالی باز شده است و برای گشایش آن خود محمود احمدی­نژاد به همراه حمید بقایی به بانک رفته­اند و حساب را به اسم دانشگاه ایرانیان باز کرده­اند و تنها این دو نفر هم حق برداشت از آن را دارند. البته پس از خبری شدن برداشت ۱۶میلیارد تومانی احمدی­نژاد نهادهای بسیاری از جمله دیوان محاسبات کل کشور این عمل را «غیرقانونی» اعلام کردند. حالا رئیس بانک ملت شعبه فلسطین شمالی می­گوید که این حساب نمی­تواند هیچ نقل و انتقالی داشته باشد زیرا حکم قضایی برای آن صادر شده است و این ۱۶میلیارد حتی به ذیحسابی ریاست­جمهوری هم برنگشته است.

البته هیچ­کدام از این اتفاقات نتوانست احمدی­نژاد را از فکر راه­اندازی این دانشگاه منصرف کند چه اینکه در حال حاضر سایت این دانشگاه راه­اندازی شده است و اگرچه جای لوگوی دانشگاه در این سایت خالی است ولی خبر از پذیرش دانشجو در ترم بهمن داده است.

محمود احمدی­نژاد، حمید بقایی، محمدشریف ملک­زاده، شمس­الدین حسینی و شمس اردکانی اعضای هیئت­موسس دانشگاه ایرانیان و روسای دپارتمان­های مختلف آن هستند و قرار است دپارتمان پزشکی و علوم دارویی این دانشگاه به ریاست شمس اردکانی، رئیس دانشگاه طب سنتی ایران پیش از دیگران کارش را شروع کند. اگرچه هنوز نه مکانی برای ساختمان اداری و نه مکانی برای تشکیل کلاس­های این دانشگاه از سوی موسسان آن اعلام نشده است و جلسات هیئت موسس دانشگاه ایرانیان در دفتر رئیس­جمهور سابق در ساختمان لادن تشکیل می­شود.

درباره نویسنده

117مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 موج پرس. محفوظ است.