نرخ منطقی ارز کدام است؟! ۲۰۰۰ مجلس یا ۲۷۰۰ دولت

نرخ منطقی ارز کدام است؟! 2000 مجلس یا 2700 دولت

موج پرس:: رئیس کل بانک مرکزی درحالی کاهش شدید نرخ ارزدربازار را به زیان اقتصاد کشورمی داند که اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و حتی خود وزیر اقتصاد ودارایی درآخرین اظهارات خود مخالف چنین ایده ای بوده و از نظر وی  استقبال یا دفاعی نکردند.

ولی الله سیف چندی پیش با حضور در جمع فعالان بخش خصوصی سیر نزولی قیمت دلار دربازار را منطقی ندانست این اظهارنظر که با واکنش های متعددی مواجه شد برروند قیمت ارزنیز تاثیرگذاشت و قیمت آن در بازار را تاحدی بالابرد.

اگرچه نظرخود رئیس کل وحامیان ایده وی درباره جلوگیری ازکاهش نرخ ارزدربازارشاید به حمایت از تولید، کنترل هیجان بازارباشد، اما درمقابل مخالفان این نظر، دخالت دولت در اقتصاد را محکوم می کنند و معتقدند با توجه به وابستگی تولیدات داخلی به واردات، افزایش نرخ ارز تنها فشار بر مصرف کنندگان را بدنبال داشته واین نظرکه قیمت ارزکاهش نیابد با توجه به کاهش قدرت خرید مردم به جامعه لطمه می زند.

ازسوی دیگرچون کشورما دربخش صادرات اکنون قابل توجه نیست، بنابراین افزایش قیمت ارز در بازار فایده محسوسی برای کشور ندارد و چه بسا ارزان شدن نرخ آن در بازار به سود تولیدکنندگان داخلی تمام می شود چرا که این بخش وابستگی شدیدی به واردات داشته و با کاهش قیمت دلارمیزان هزینه های آنها کاهش می یابد.

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درخصوص رویکرد ارزی که درجلسه اخیر این کمیسیون با وزیراقتصاد مطرح و مورد تبادل نظر قرارگفت: طیب نیا درپاسخ به سؤال نمایندگان از مواضع ارزی رئیس کل بانک مرکزی دفاع نکرد.

محمدرضا پورابراهیمی اظهار کرد: در این جلسه وزیر اقتصاد عنوان کرد که بانک مرکزی مستقل از وزارت اقتصاد است و سیاست‌‌های خود را دنبال می‌کند.

پور ابراهیمی با بیان اینکه وزیر اقتصاد پاسخ شفافی درباره چگونگی رویکرد ارزی دولت ارائه نکرد، گفت: اما وی بر کاهش نرخ ارز در صورت عدم نوسان آن تأکید کرده است.

وی ادامه داد: در این جلسه وزیر اقتصاد نرخ دلار برای بازار غیر رسمی را ۲۷۰۰ تومان منطقی دانست.
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نرخ دلار بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان منطقی است، گفت: نمایندگان هم از پاسخ وزیر اقتصاد قانع نشده و مقرر شد، تا در صحن مجلس از رئیس جمهور سؤال کنند.

به گزارش “تدبیر” درشرایطی که بازار ارز دارای نوسان قیمتی است، بنابراین مکانیزم بازار یعنی روند میزان عرضه وتقاضا باید تعیین کننده  نرخ واقعی ارزشود، چرا که ثبات نرخ ارز اکنون مهمتر ازنوسان قیمت هاست و چون شرایط اقتصادی کشور دارای ثبات خاصی نیست باید اقداماتی از سر گرفته شود تا ازنوسانات جلوگیری به عمل آید تا ضریب اطمینان اقتصادی بالا رفته و بخش خصوصی نیز بتواند برای سرمایه گذاری انگیزه داشته باشد.

تعدیل نرخ ارز با تفاهم سیاستگذاران وفعالان اقتصادی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون نیزثبات اقتصادی که منجر به تقویت ارزش پولی ملی و پیشرفت همه جانبه اقتصاد می شود را درگرو سیاست گذاری درست ومنطقی فعالان اقتصادی و مسئولان برای به تعدیل رساندن نرخ ارز و اصلاح ساختارها درکشور دانست و به ” تدبیر” گفت: برای این که نرخ ارزدر کشور به ثبات برسد، سیاست گذاران و مصرف کنندگان عمده ارزدرموضع تولید، صاردات و واردات باید به یک تفاهم کلی برسند تا تصمیم گیری کلی منجر به تعادل نرخ ارزدر کشور شود.

ماشاله عظیمی بابیان این که درتثبیت نرخ ارزنباید کشش بازر فراموش شود اظهار داشت: یکی ازفاکتورهای مهم برای تعیین نرخ واقعی ارزتوجه به سایر متغییرها و شاخص های اقتصادی است که بعضا یا ریشه داخلی دارند یا منشائ خارجی، اما چون خوشبختانه درسیاست خارجی مسیر هماهنگ درحال هموار شدن است بنابراین تیم اقتصادی دولت نیز باید تلاش کند تا موانع موجود و برخی نواقص بازارارز با کارکارشناسی شده دقیق حل و فصل کند.

درباره نویسنده

117مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 موج پرس. محفوظ است.