اخطار رسایی به دولت: تعلیق غنی‌سازی با چراغ خاموش خیانت است!

اخطار رسایی به دولت: تعلیق غنی‌سازی با چراغ خاموش خیانت است!

موج پرس:: تعلیق غنی‌سازی همواره یک پای کش‌دارشدن روند گفت وگوهای هسته ای ایران  با کشورهای غربی بوده است ؛غنی سازی موضوعی است  که ایران  بر انجام آن اصرار دارد و مخالفان تعلیق، آن را خط قرمزی می‌خوانند که ورود به آن ممنوع است.

“اخباری از تعلیق خاموش غنی‌سازی به گوش می‌رسد، این کار دور زدن مجلس است و اگر صحت داشته باشد قطعا یک خیانت است”؛ این جملات درست در روزی که عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه، از شکسته شدن بن بست مذاکرات با آژانس بین المللی اتمی خبر داد، توسط حمید رسایی در صحن مجلس گفته شد.

سه هفته از مذاکرات هسته ای ژنو و یک روز از مذاکره تیم هسته ای با آژانس بین المللی اتمی گذشته است؛ طرف های مذاکره در این مدت از اقدامات اعتمادساز در مقابل یکدیگر و چانه زنی های هسته ای می گویند و عده ای در کشور نگران چگونگی این اعتماد سازی هستند.

این نگرانی درباره روند دوجانبه مذاکره، روز گذشته در مجلس توسط حمید رسایی نماینده اصولگرای مجلس بیان شد. این نماینده مجلس نهم در تذکر شفاهی از تعلیق خاموش غنی سازی در نیروگاه های هسته ای کشور گفت و این موضوع را مانند یک خیانت خواند و در نهایت مسئولان سازمان انرژی اتمی رابه بررسی ادعاهایش دعوت کرد.

همین اظهار نظر کافی بود تا موجی از واکنش ها در این باره آغاز شود؛ سید حسین نقوی به اخبار رسانه های داخلی و خارجی درباره تعلیق غنی سازی اشاره می کند و از طرفی دیگر این اخبار را تایید نمی کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی به “مهر” می گوید که این اظهارات رسایی در رابطه با مطالبات کشورهای غربی از ایران است که در جلسه جنجالی که جواد ظریف وزیر امور خارجه  بر محرمانه بودن آن تاکید می کرد، بیان و ارتباطی با مذاکرات هسته ای کشور ندارد.

 خبرتعلیق غنی سازی در ایران به سرعت در صدر اخبار رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت که در نهایت منجر به واکنش علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی شد، او طی گفت وگویی با “خانه ملت”، تاکید کرد که هیچ توقفی در روند تولید اورانیوم ۲۰ درصد صورت نگرفته است.

همواره در روند مذاکرات هسته ای چه طرف ایران اعضای گروه ۱+۵  یا مسئولان سازمان انرژی اتمی باشند، یکی از بسته‌های پیشنهادی« تعلیق در برابر تعلیق» بوده؛ این بسته پشنهادی در قبال حذف تدریجی تحریم‌ها علیه کشورمان در برابر تعلیق غنی‌سازی در ایران مطرح می‌شد.

بسته پیشنهادی که هیچگاه با آن موافقت نشد؛ چرا که طبق گفته مسئولان تیم مذاکره کننده کنونی و سابق، غنی سازی اورانیوم، خط قرمز مذاکره است و نباید به آن ورود کرد. اما حالا تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با سازو کاری وارد این دوره از چانه زنی های هسته ای شده که با استقبال کشورهای غربی مواجه شده و پیشرفت گفت وگوها را به دنبال داشته است.

بیان «لفظ»  پیشرفت مذاکره ها در کشور باعث شد عده ای تصور کنند قطعا ایران از حق غنی سازی خود گذشته که این دور از گفت وگو ها پس از مدت ها نتیجه داده؛ مساله ای که حمید رسایی در تذکر شفاهی خود در مجلس روز گذشته به آن اشاره کرد.

اما در شرایطی که در یک سال اخیر همواره بحث تعلیق غنی سازی ۲۰ درصدی از سوی طرف‌های مذاکره کننده هسته ای با ایران مطرح بوده، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می گوید :” تهران خود تصمیم می گیرد غنی سازی بالای ۵ درصد داشته باشد یا خیر؛ اما موضوع تعلیق و توقف در حال حاضر بی معناست زیرا اصلا تولیدی وجود ندارد و فعلا نیازی به تولید اورانیوم ۲۰ درصد احساس نمی شود”.

پیش از این نیز برخی مقامات این نکته را بیان کرده بودند که امکان بررسی سطح و کیفیت غنی سازی وجود دارد، اما انتقال ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به خارج از کشور بی معنی است.

نیویورک تایمز نیز در این زمینه می نویسد اگر این خبر تایید شود، تهران یک گام به توافق هسته ای نزدیک تر شده است. در صورتی که ایران هم اکنون غنی سازی ۲۰ درصدی را تعلیق کرده باشد و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز آن را تایید کند، به این معنی است که تهران نخستین گام در جهت توافق هسته ای را برداشته و غرب نیز باید متناسب با آن پاسخ دهد؛ موضوعی که خیلی زود توسط رئیس سازمان انرژی اتمی تکذیب شد.

درباره نویسنده

117مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 موج پرس. محفوظ است.